icon

Dobrovoľníci skrášľujú mesto v rámci viacerých aktivít

Iniciatíva „Naše Mesto“ každoročne prepája firmy, samosprávy a občiansky sektor s jasným cieľom vyčistiť, skrášliť a zlepšiť mestá.

left-blob right-blob
DSC09979

Činnosť dobrovoľníkov je pre zdravie a rozkvet každého mesta dôležitá. Počas uplynulého týždňa zlepšili a skrášlili dobrovoľníci viaceré miesta v Žiline. Zamestnanci mestského úradu a zástupcovia žilinských firiem sa aj tento rok zapojili do najväčšej dobrovoľníckej akcie Nadácie Pontis „Naše Mesto“. V stredu osem dobrovoľníčok ošetrilo mladé lesné porasty, okopalo sadenice a vyčistilo oddychové miesta v Lesoparku Chrasť.

Iniciatíva „Naše Mesto“ každoročne prepája firmy, samosprávy a občiansky sektor s jasným cieľom vyčistiť, skrášliť a zlepšiť mestá. Tisíce dobrovoľníkov si obliekajú rovnaké tričká a zapájajú sa do množstva aktivít naprieč celým Slovenskom. Do projektu sa opäť zapojila aj Žilina. V piatok 7. júna zamestnanci Mestského úradu v Žiline ako koordinátori a firemní zamestnanci ako dobrovoľníci vytvorili 2 skupiny so zhruba 30 dobrovoľníkmi.

Pätnástim dobrovoľníkom zo spoločností Philip Morris Slovakia s.r.o. a Siemens Healthcare s.r.o. sa podarilo natrieť novým náterom železné časti zábradlia, ktoré je umiestnené pri vyvýšenom chodníku medzi ulicami Spanyolova a Tajovského. Starý náter zábradlia obrúsili, očistili a následne natreli novým náterom. Ďalšia skupina dobrovoľníkov zo spoločností Kia Slovakia s.r.o. a Merck, spol. s.r.o. pracovala na vyčistení mobilných kvetináčov od nečistôt a grafitov, ktoré sú rozmiestnené vo viacerých častiach mesta Žilina. Po vyčistení dobrovoľníci kvetináče taktiež pretierali novým náterom. Akciu podporili aj firmy Treska Žilina, Kofola Rajec a pekáreň Ďuroška, ktoré pre dobrovoľníkov zabezpečili občerstvenie.

Spoločnosť Tchibo Slovensko sa v rámci svojich aktivít spoločenskej zodpovednosti rozhodla prispieť k čistote a zveľadeniu žilinského Lesoparku Chrasť. Tím ôsmich zamestnankýň počas dobrovoľníckej akcie ošetril mladé lesné porasty. V okolí sadeníc ručne odstránili burinu a černičie, prekopali a prekyprili zeminu. Takéto ošetrenie zabezpečí nielen lepšie vsakovanie dažďovej vody do pôdy, ale naruší aj koreňový systém burín. Dobrovoľníčky tiež vyčistili miesta na oddych s lavičkami a schválené ohniská pri detskom areáli.

DSC09916
„Každá iniciatíva, ktorá vedie k spoločnému úsiliu zlepšiť či skrášliť priestor okolo nás, si zaslúži pozornosť a ocenenie. Snaha jednotlivca, kolektívov, malých alebo veľkých firiem by mala inšpirovať a motivovať k tomu, aby sme sa na vytváraní príjemnejšieho a krajšieho prostredia podieľali všetci spoločne. Nielen z mojej pozície primátora, ale aj ako človeka, ktorý má naše mesto rád, som za každú takúto snahu veľmi vďačný a vážim si ju. Rád by som touto cestou poďakoval všetkým dobrovoľníkom, ktorí prispievajú ku krajšiemu a lepšiemu životu v našom meste,“ uzavrel primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.