icon

Historickú kaplnku na Starom cintoríne čaká posledná etapa rekonštrukcie

Kaplnka Panny Márie Loretánskej bola podľa výskumov postavená približne v roku 1710 na pamiatku morovej epidémie, ktorá zasiahla Žilinu v 18. storočí.

left-blob right-blob

Záchrana historickej kaplnky postupuje do finálnej fázy. Budúci mesiac by sa mala začať tretia a zároveň posledná etapa rekonštrukcie Kaplnky Panny Márie Loretánskej na Starom cintoríne. Túto jedinečnú barokovú stavbu získalo  mesto Žilina do svojho vlastníctva pred šiestimi rokmi. Rekonštrukčné práce budú trvať štyri mesiace a samospráva na ne vyčlenila 118-tisíc eur. Postupná zmena vzhľadu kaplnky nie je však jediným, čo sa za tých pár rokov zmenilo.

„Na základe historických výskumov zmenila aj svoj názov. Zatiaľ čo v minulosti bola známa ako Kaplnka sv. Magdalény, dnes už vieme, že ide o Kaplnku Panny Márie Loretánskej. Zároveň sa ako prvá baroková sakrálna stavba na území mesta Žilina stala národnou kultúrnou pamiatkou,“ vysvetlil žilinský primátor Peter Fiabáne.

 Po rozsiahlej obnove strechy s vežou a izolácii základov kaplnky sa aktuálne pripravuje tretia, posledná etapa rekonštrukcie.

„Bude zahŕňať sanáciu vnútorných a vonkajších omietok, obnoví sa dlažba, zrealizuje sa tiež prívod elektrickej energie vrátane vonkajšieho osvetlenia. Okolo kaplnky sa vybuduje odkvapový chodník,“ doplnil P. Fiabáne.

Zaujímavosťou rekonštrukcie je podľa jeho slov aj predpríprava na elektrifikáciu zvonenia dvoch funkčných zvonov, ktoré sú osadené vo veži kaplnky. Zreštaurujú sa dverné a okenné výplne i dobový mobiliár, pričom nad obnovou bude dohliadať Krajský pamiatkový úrad v Žiline. Na rekonštrukciu vyčlenila žilinská samospráva z vlastných zdrojov prostriedky vo výške 118-tisíc eur. 

„Termín začatia prác závisí od poveternostných podmienok, predpokladáme však, že by to mohlo byť už v marci. Ukončenie s kolaudačným rozhodnutím je predbežne stanovené na jún, prípadne júl tohto roka,“ uzavrel primátor.

Kaplnka Panny Márie Loretánskej bola podľa výskumov postavená približne v roku 1710 na pamiatku morovej epidémie, ktorá zasiahla Žilinu v 18. storočí. Počas dlhých rokov prešla viacerými obnovami. Posledná bola po roku 1989, kedy sa vymenila strešná krytina a vybudoval sa nový strop v interiéri. Následne kaplnka chátrala. V roku 2018 ju získalo do vlastníctva mesto Žilina, zrealizoval sa reštaurátorský a archeologický prieskum a začalo sa s rekonštrukciou.