icon

Nový park a pamätník C. G. Swenssona

Pamätník tvoria dve neoddeliteľné súčasti: sochársko-architektonické dielo a živá výsadba.

box-icon

Hodnota investície

30 000€

box-icon

Stav projektu

Dokončené v roku 2021

icon

Kategória

Verejný priestor

box-icon

Mestská časť

Staré mesto

box-icon

Stav projektu

2021

icon

Kategória

Verejný priestor

box-icon

Mestská časť

Staré mesto

left-blob right-blob

Nový pamätník na počesť významného švédskeho krajinného architekta Carla Gustava Swenssona zdobí od 29. októbra 2021 mesto Žilina. Dielo pribudlo v priestore ohraničenom ulicami Kysucká a Športová, ktorý nesie názov Park Carla Gustava Swenssona. O premenovaní kedysi bezmenného parčíka rozhodla názvoslovná komisia mesta Žilina a návrh odobrilo mestské zastupiteľstvo.

Nový žilinský park je zaujímavý aj tým, že ide zatiaľ o jediné pomenovanie parku po švédskom občanovi na Slovensku a pravdepodobne jediné pomenovanie parku po Swenssonovi v Európe.

V roku 2021 uplynulo 160 rokov od narodenia C. G. Swenssona a tiež 130 rokov od vybudovania parku pri žilinskej Súkenke. Keďže ide zatiaľ o jediné preukázané a tiež jediné dochované dielo tohto architekta na celom území Slovenskej republiky, rozhodlo sa mesto financovať Pamätník C. G. Swenssona. Dielo zrealizovalo občianske združenie Servare et Manere, autormi sú krajinný architekt a umelec Marek Sobola so sochárom Michalom Janigom.

Pamätník tvoria dve neoddeliteľné súčasti: sochársko-architektonické dielo a živá výsadba. Samotná skulptúra vysoká 4,6 m je inšpirovaná tzv. Gotickou bránou v Súľovských skalách a je umiestnená v juhozápadnej časti parku. Architektúra pamätníka je s okolitou krajinou prepojená pohľadom na mestské dominanty: Katedrálu Najsvätejšej Trojice a Remeselnícky dom. Na pohľadovej stene je umiestnený portrét Carla Gustava Swenssona vymodelovaný z drôtu.

Časová os

2021

realizácia projektu