icon

Tri žilinské vnútrobloky čaká obnova

Tieto projekty sú dôležitou súčasťou snahy radnice vytvárať verejné priestory, ktoré budú odolné voči extrémnym prejavom počasia, ekologické a zároveň príjemné pre trávenie voľného času.

left-blob right-blob

Cieľom realizácie projektov je nielen zlepšenie kvality verejných priestorov, ale najmä ich prispôsobenie sa novým prírodným podmienkam súvisiacich so zmenou klímy. Úspešne zavedené opatrenia zvýšia odolnosť voči nepriaznivým poveternostným vplyvom a zmiernia ich dopady na život Žilinčanov v meste. S týmto zámerom chce radnica obnoviť vnútrobloky na uliciach Jarná, Čajakova a Lichardova už na jar budúceho roka.

Práce na revitalizáciách vnútroblokov by mali trvať deväť mesiacov. Projekty sú súčasťou adaptačnej stratégie mesta, ktorej cieľom je prispôsobiť Žilinu na dôsledky meniacej sa klímy. Úspešná príprava a prispôsobenie sa zvýši odolnosť voči nepriaznivými vplyvmi ako extrémne horúčavy alebo prívalové dažde.

„Pri týchto revitalizáciách chceme aplikovať udržateľné riešenia, ktoré vyzdvihnú estetiku a funkčnosť priestoru, zároveň však aktívne prispejú k ochrane pred extrémnymi klimatickými vplyvmi. Všetky projekty sú financované z Operačného programu Slovensko, pričom mesto sa na nich bude podieľať do výšky osem percent,“ vysvetlil primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Vnútroblok na Jarnej ulici na sídlisku Hliny čaká modernizácia, ktorej súčasťou bude napríklad výmena asfaltových chodníkov alebo rozšírenie parkovacích miest z pôvodných 17 na 36. Starší mobiliár nahradia nové lavičky, smetné koše či stojany na bicykle a rozšíri sa existujúce verejné osvetlenie. Zámerom projektu je realizácia vodozádržných opatrení, ktoré pomôžu zadržať a efektívne využívať dažďovú vodu v danom území. Vo vnútrobloku sa zvýši podiel zelene, chodníky pokryje betónová zámková dlažba a parkoviská zatrávňovacie eko tvárnice. Detské ihriská budú mať mlatový povrch, ktorý umožňuje vsakovanie vody do pôdy. Z rovnakého materiálu tu tiež pribudne chodník pre bežcov. Dôležitou súčasťou projektu sú aj nové trvalkové záhony, výsadba stromov a krov, ako aj nový mobiliár pre detské ihrisko, ktoré bude vybavené 14 hernými prvkami pre deti vo veku 4 až 15 rokov. Výška investície na realizáciu projektu bola vyčíslená na viac ako 994-tisíc eur.

Podobnou premenou prejde aj vnútroblok na Čajakovej ulici. K vodozádržným opatreniam pribudne aj dažďová záhrada a počet parkovacích miest sa zvýši o dve. Celková výška výdavkov na obnovu vnútrobloku predstavuje približne 126-tisíc eur.

Tretí vnútroblok sa nachádza na Lichardovej ulici. V rámci projektu chce radnica vymeniť asfalt na chodníkoch za mlatový povrch, vystavať spevnené plochy na parkovanie a pred školou vysadiť nové zelené námestie. Na ihrisku pribudnú workoutové prvky a osvetlenie. Obyvatelia sa však môžu tešiť aj na nové petangové ihrisko. Hodnota projektu predstavuje viac ako milión eur.

Pomôcť mestu a obyvateľom lepšie zvládnuť klimatické zmeny sa samospráva snaží dlhodobo. Tieto projekty sú dôležitou súčasťou snahy radnice vytvárať verejné priestory, ktoré budú odolné voči extrémnym prejavom počasia, ekologické a zároveň príjemné pre trávenie voľného času.